Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the nimble-builder domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/adipop/public_html/wp-includes/functions.php on line 6131

Notice: Funcția _load_textdomain_just_in_time a fost apelată incorect. Încărcarea traducerii pentru domeniul hueman a fost declanșată prea devreme. De obicei, este un indicator pentru codul unui modul sau a unei teme care rulează prea devreme. Traducerile ar trebui să fie încărcate la acțiunea init sau mai târziu. Te rog vezi Depanare în WordPress pentru mai multe informații. (Acest mesaj a fost adăugat în versiunea 6.7.0.) in /home/adipop/public_html/wp-includes/functions.php on line 6131
„Nefertiti, Regina dispărută” – Adrian Popovici

„Nefertiti, Regina dispărută”

Povestea reginei Nefertiti a Egiptului Antic fascinează şi azi, după mii de ani, generaţii întregi de istorici, egiptologi (specialişti în istoria Vechiului Egipt ), scriitori, artişti plastici.
În context se subînscrie un nou film de animaţie – „Nefertiti, Regina dispărută” – realizat în totalitate pe calculator de artistul plastic sucevean Cătălin Alexandru Chifan, profesor la Colegiul de Artă „Ciprian Porumbescu” Suceava.
Deoarece din distribuţia dublajului peliculei fac parte prieteni comuni din lumea culturală a Sucevei, aleşi pe muchie, am dorit să aflăm mai multe amănunte din culisele acestei producţii, care se anunţă a fi una de succes.
„Deși niciun personaj nu va ști care va fi destinul Reginei Nefertiti, totuși ea apare la un moment dat în film ca să «echilibreze», într-un anumit mod, dezastrul din Noul Regat pe care ea l-a condus odată… Inteligentă și tenace, ea reușește să aducă o bucurie spectatorului într-o apariție surprinzătoare. Regina Nefertiti a fost interpretată în acest film de talentata scriitoare Hermina Cristina Melinte care, alături de Zeița Pisicilor Bastet, interpretată de tânăra și carismatica Irina Grumăzescu, într-un mod original și captivant, aduc în fața spectatorilor o poveste care merită toată atenția, atât prin vocile minunate, cât și prin jocul lor actoricesc. Alături de întreaga echipă din distribuția filmului, adaugă în poveste un plus de «sare și piper», ca să zic așa, dar și o mare bucurie spectatorilor. Personajele sunt minunate și le felicit din toată inima pentru rolurile din acest film” ne-a spus prof. Cătălin Alexandru Chifan. Am mai aflat că „Nefertiti, Regina dispărută” este o continuare a poveştii primului desen animat al seriei, „Nefertiti, Regina Inimilor – O poveste cu parfum oriental”.
„La Regina Nefertiti, vocea din primul film a fost a Deliei Ioana Leizeriuc. Pasărea Papagal din primul film era jucată de Anisia Dăscăliac, iar în Regina Dispărută, vocea păsării papagal este dublată de Mădălina Teodora Acibotăriță. În rest, este aceeași distribuție. Am încercat să păstrez toți artiștii de la primul film, dar unii nu au mai avut timp să se ocupe și am fost nevoit să-i înlocuiesc” a adăugat Cătălin Chifan. Întrebat fiind dacă a contactat o casă de filme pentru lansare / promovare, artistul plastic sucevean s-a arătat mâhnit că nu a fost interes pentru această producţie de animaţie: „Am bătut la multe uși și nici una nu mi s-a deschis. Din această cauză, toate producțiile care vor urma vor fi doar pe canalul YouTube”.
„Lansarea acestei producţii va fi la festivaluri internaționale, dar când va fi, abia atunci am să vă pot anunța. Cel de-al II-lea film va fi de scurtmetraj. Nu am reușit să pun filmul «Nefertiti Regina Inimilor» în cinematografe, cum mi-aș fi dorit. Este foarte greu în România să faci acest lucru, dar m-am mulțumit cu bucuria oamenilor care l-au văzut pe canalul YouTube” a subliniat prof. Cătălin Alexandru Chifan.
Distribuție: poeta Adela Șulea (Regina Cleopatra), realizatorul TV Doru George Pascal (Generalul Marc Antoniu), poeta Hermina Cristina Melinte (Regina Nefertiti), Irina Grumăzescu (Zeița Bastet), Chifan Aida Claudia (procesarea și randarea producției), umoristul Constantin Horbovanu (Hermes Trismegistul), Cătălin Alexandru Chifan (Negustorul de cămile), Mădălina-Teodora Acibotăriță (Clara/Pasărea Papagal). Subtitrarea în limba engleză aparţine Irinei Grumăzescu.

Advertisements

 

 

 

 

 

 

You may also like...